Wege burgery

Po długiej przerwie zapraszam na pyszny obiad. Burgery z soczewicy to doskonały pomysł dla osób niejedzących mięsa. Ba! Jestem pewna, że będą smakować nawet mięsożercom :) Miła odmiana od tradycyjnych burgerów, o wiele zdrowsza i szybka w przygotowaniu. Mało składników, dużo smaku - tak, jak lubię ;) Do moich burgerów upiekłam domowe, żytnie bułeczki. Przepis na nie już niedługo!


 Składniki:
7-8 burgerów
szklanka zielonej soczewicy
2 małe cebule
małe jajko
ok. 5 łyżek kaszy manny
1 łyżka siemienia lnianego mielonego
 słodka papryka, sól, pieprz

Soczewicę płukamy, a następnie gotujemy z drobno posiekaną cebulą do miękkości. Następnie odsączamy i dokładnie blenderujemy. Dodajemy przyprawy, wbijamy jajko i wsypujemy kaszę i siemię. Dokładnie mieszamy. Formujemy zgrabne kotleciki, które smażymy/grillujemy na małej ilości oleju. Podajemy w bułce, z warzywami i sosem. Zajadamy rękami i nie przejmujemy się tym, że sos kapie nam po brodzie i jesteśmy cali brudni :D Smacznego!
 


Czytaj więcej »

Curry z warzywami

To jeden z lepszych obiadów, jakie ostatnio miałam okazję jeść, poważnie!
stąd z małymi zmianami

CURRY Z WARZYWAMI

 Składniki
2 porcje:

1 pojedynczy filet z kurczaka
2 łyżeczki świeżo startego imbiru
1 ząbek czosnku, drobno starty
dwie łyżeczki przyprawy curry lub po 1/3 łyżeczki: ostrej papryki i kardamonu, po 1/2 łyżeczki imbiru i kolendry, 1 łyżeczka kurkumy, szczypta cynamonu
  300 g warzyw na patelnię
1 łyżka oleju kokosowego, arachidowego lub masła klarowanego
  1 puszka (400 ml) mleka kokosowego
  1 łyżeczka cukru
100 g ryżu (u mnie brązowy)
  bazylia
limonka
posiekana papryczka chili


Pierś kurczaka oczyścić ze skórek i kostek, pokroić w kostkę. Włożyć do miseczki, doprawić solą, wymieszać z imbirem i czosnkiem oraz mieszanką przypraw w proszku (lub po prostu gotową przyprawą), odstawić (można na noc do lodówki lub w temperaturze pokojowej około 2 - 3 godziny, jeśli nie mamy czasu możemy od razu zacząć przygotowywać danie)
 Ugotować ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Na patelni lub w woku rozgrzać olej, włożyć mięso i obsmażać przez około 2 minuty, od czasu do czasu zamieszać (nie musi być dokładnie, mięso później jeszcze się dogotuje w środku). Wyjąć mięso na talerz a na patelnię wlać mleko kokosowe, dodać warzywa na patelnię i zagotować. Doprawić szczyptą soli, dodać cukier i gotować przez około 12 minut lub do czasu aż warzywa będą al dente (prawie miękki).
Dodać kurczaka, zmniejszyć ogień do minimum i podgrzewać przez około 1 minutę. Na koniec doprawić sokiem z limonki, posypać bazylią i papryczką chili. Podawać z ryżem



Czytaj więcej »

Najlepszy pleśniak

Przyszedł marzec. Kończy mi się wolne, czas wrócić do szarej codzienności. Żegnam się z jednymi z najlepszych ferii w moim życiu. Nie mogę się doczekać wiosny, chłonę pierwsze promienie słońca, a oczy moje cieszą przebiśniegi. Chcę już założyć krótkie spodenki, a na nogi, zamiast ukochanych glanów, założyć sandałki.

Dzisiejsze ciasto to ciasto urodzinowe. Pleśniak. Najlepszy na świecie, niewysoki, słodki, warstwowy i delikatny; zawsze się udaje. W moim domu jest od zawsze.
stąd

PLEŚNIAK

Składniki:
4 jajka
250 g margaryny
3 szkl. mąki
1 szkl. cukru
2 łyżki kakao
 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 zapachu arakowego lub rumowego
 słoik dżemu niskosłodzonego z czarnej pożeczki 
(lub uduszone jabłka jak na szarlotkę (ok. 1-1,5 kg) ew. z dodatkiem cynamonu jeżeli ktoś lubi; polecam też powidła śliwkowe)

 Przesiać mąkę, zagnieść z żółtkami, dodać posiekaną margarynę, proszek do pieczenia i cukier. Zagnieść ciasto.
Podzielić go na 3 częśći. Pierwszą rozwałkować na dnie blachy, posmarować dżemem. Drugą zagnieść z kakao i zapachem po czym schłodzone, zetrzeć na tarce na dżem. 
 Pozostałe 4 białke ubić z łyżeczką cukru i rozsmarować na ciemnym cieście. Na pianę zetrzeć pozostałą, schłodzoną część ciasta.
Piec ok. 50 min w 180 stopniach, kontrolując wierzch ciasta. Jeżeli będzie zbyt ciemny, przykryć folią.




Czytaj więcej »

Pączki pieczone

Moja propozycja na tłusty czwartek to pączki. Nie smażone, ale pieczone w piekarniku; przypominające trochę drożdżowe bułeczki i pyszne, amerykańskie donuty. Znikają z talerza w przerażającym tempie i smakują każdemu. Ja zagniotłam ciasto wieczorem, zostawiłam do wyrośnięcia, wycięłam pączki i zostawiłam w lodówce, aby do rana ponownie urosły. Czwartkowy poranek rozpoczęłam od ciepłego domowego donuta :) Polecam, jest popołudnie, a już żadnego (!) nie ma.
Przepis z niezawodnych moichwypieków.

PIECZONE PĄCZKI


Składniki na 24 średniej wielkości pączki:
1 i 1/3 szklanki letniego mleka
1 paczka drożdży suchych (7 g) lub 14 g drożdży świeżych
2 łyżki miękkiego lub roztopionego masła
2/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
2 jajka
5 szklanek mąki pszennej (można część zastąpić np. mąką pszenną razową)
1 łyżeczka soli

Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn*). Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się kleić, polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 h).

Po tym czasie ciasto wyjać, krótko wyrobić, rozwałkować na grubość około 13 mm. Większą szklanką wycinać koła, mniejszą foremką wycinać dziurki, by powstał kształt oponek. Układać na blaszce (wysmarowanej masłem i oprószonej mąką lub na papierze do pieczenia). Posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać cukrem trzcinowym. Przykryć, pozostawić do napuszenia na 45 minut w ciepłym miejscu.

Piec w temperaturze 180ºC około 8 - 10 minut (lepiej sprawdzić już po 8 minutach, nie chcemy bowiem, by pączki były zbyt suche).







Czytaj więcej »

Zdrowy krem czekoladowy

Ten krem jest kolejną alternatywą dla niezdrowych słodkości na moim blogu.

Co tu dużo mówić - jest przepyszny. Nikt nie domyśliłby się, że można stworzyć takie cudo z kaszy jaglanej. Wydaje mi się, że kasza ta jest trochę niedoceniana. Zawiera mnóstwo składników odżywczych, ma właściwości antywirusowe i jest bezglutenowa. Jedzmy jaglankę, jest kopalnią zdrowia :3

Krem czekoladowy doskonale sprawi się jako smarowidło do chleba, dodatek do owsianki, a już najlepiej smakuje sam, wyjadany łyżeczką ze słoika.



Składniki:
na mały słoiczek

100g kaszy jaglanej
3 daktyle
2 łyżki miodu
3 czubate łyżki kakao

Kaszę jaglaną dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Zagotowujemy szklankę wody, dodajemy kaszę i gotujemy przez 5 min. Następnie odstawiamy, aby dokładnie wchłonęła wodę (ja położyłam w ciepłe miejsce, pod poduszkę). Po jakimś czasie kaszę blenderujemy  i dodajemy resztę składników. Ew. dodajemy trochę wody do odpowiedniej konsystencji.  Zajadamy - z kromką chleba, kaszą manną, owsianką, albo palcem prosto ze słoika :)


Czytaj więcej »

Mleko ryżowe

Od jakiegoś czasu nie piję mleka krowiego. Owsiankę na mleku zastąpiłam tą gotowaną na wodzie, a pocieszenia szukam na dziale z napojami eko. Na półce widzę mleko sojowe, gryczane, ryżowe... Każde w cenie 10zł/litr. No to ja może podziękuję.

Zamiast tego biorę paczkę ciemnego ryżu, raz-dwa wstawiam wodę, ryż gotuję, czekam. A już za chwilę mam swoje domowe mleko. Łatwe, smaczne i przyjemne.
stąd

MLEKO RYŻOWE


Składniki:
ok 1 litr

100 g ryżu (użyłam brązowego)
laska wanilii
woda do ugotowania ryżu + 3-4 szklanki wrzątku do rozrzedzenia napoju


Ryż gotujemy z laską wanilii aż wchłonie całą wodę (bez tych 3-4 szklanek). Powinien być nawet lekko rozgotowany. Wyciągamy wanilię, a gorący ryż przekładamy do miksera i zalewamy odpowiednią ilością wrzątku. Miksujemy na najwyższych obrotach przez minutę. Przecedzamy przez bardzo gęste sito lub gazę. Jeśli uznamy, że nasze mleko jest za gęste można dodać wrzątku. Odstawiamy do ostudzenia, można w tym czasie znowu wrzucić do napoju laskę wanilii, niech sobie zapach przejdzie.


Czytaj więcej »

Mango lassi

Ostatnio tata przyniósł mi mango. Wzięłam je do ręki, nacisnęłam na skórkę i tak o to padł werdykt. Dojrzałe. Mało czasu mu zostało, trzeba było je do czegoś wykorzystać. Tak się złożyło, że jakiś czas temu w łapki wpadł mi przepis na mango lassi.
Jest to indyjski, kremowy napój na bazie jogurtu i wody. Wspaniale orzeźwia i jest idealny na drugie śniadanie. Gdy mango jest dojrzałe, lassi wychodzi słodkie i gęste.
stąd




Składniki
2 porcje:

1 duże dojrzałe mango
1 szklanka jogurtu greckiego
1/2 szklanki chłodnej wody
1 łyżka syropu klonowego lub miodu
1 łyżka cukru*
 szczypta zmielonego kardamonu (opcjonalnie, ale warto go dodać)
* można pominąć jeśli mango będzie bardzo słodkie i dojrzałe


Mango obrać ze skórki. Obkroić nożem miąższ usuwając pestkę. Gładki miąższ (bez włókien od pestki) włożyć do pojemnika blendera, dodać resztę składników: jogurt, wodę, syrop klonowy lub miód, cukier i kardamon. Zmiksować długo i dokładnie na gładki mus.


Czytaj więcej »

Search This Blog

Obserwatorzy

Etykiety

Babki (1) Boże Narodzenie (6) Ciasteczka (12) Ciasto drożdżowe (20) Dania główne (21) Halloween (1) Placki naleśniki i pierogi (19) Wielkanoc (2) awokado (1) bakalie (3) banany (4) beszamel (1) bez pieczenia (7) bezy (6) białka (1) białko (4) biszkopt (4) brkfst (8) bułki słodkie (9) bób (2) chleb (4) ciasta (25) ciastka (15) ciasto francuskie (2) ciasto kruche (13) ciecierzyca (2) coś słodkiego (77) cukinia (5) curry (2) cykl tematyczny (8) cynamon (10) cytryna (1) czekolada (23) desery (13) do pieczywa (7) domowy fast food (4) dynia (2) fasola (5) faworki (1) gryczanka (1) herbatniki (3) hummus (2) jagody (2) jajka (2) jesień (19) kaczka (1) kakao (9) kandyzowane owoce (2) karmelizowane owoce (2) kasza (5) kasza jaglana (1) kokos (2) koktajl (2) komosa ryżowa (1) kremówka (4) kruszonka (4) kuchnia angielska (5) kuchnia chińska (1) kuchnia francuska (3) kuchnia włoska (6) lato (9) lody (2) lukier (3) majonez (3) makaron (7) maliny (1) mango (1) masło orzechowe (4) mięsne (6) mleko roślinne (2) moje gadanie (3) muffinki i babeczki (7) mąka orkiszowa (1) mąka pełnoziarnista (13) na śniadanie (48) naleśniki (6) nasiona chia (1) niekulinarnie (3) nutella (2) obiadowe (33) omlet (4) orzechy (2) owoce (26) owsianka (7) pancakes (4) pieczywo (1) pierniki (1) pierogi i kluski (5) pierś z kurczaka (4) pizza (2) podróże (1) proteinowe (1) przekładane (3) pączki (1) raw (1) ricotta (2) rogaliki (2) rolada (1) ryby (1) ryż (5) sałatki (4) scones (1) serek wiejski (1) serniki (3) smoothie (1) soczewica (2) szpinak (3) szybkie (26) tarty (6) torty (5) trufle (2) truskawki (2) tłusty czwartek (2) vegan (1) warzywa (23) warzywa faszerowane (2) wege (4) współpraca (3) wytrawnie (15) zakwas (1) zapiekanki (3) zdrowe (24) zima (14) zupy (3) śliwki (4) żółtka (4)