Apple pie

Powrót do klasyki! No bo tak się złożyło, że akurat w zamrażalniku miałam ciasto kruche, a tata przywiózł pięć kilo jabłek... Musiałam coś upiec, po prostu musiałam. Co prawda, na początku miało być coś w rodzaju tarty rustykalnej (czyli takiej z zawijanymi bokami), jednak w ostatniej chwili zdecydowałam się na coś standardowego. Ta tarta na pewno każdemu zasmakuje. Dowód? Wzięłam kawałek do szkoły i zrobiła furorę.


 Składniki:
 ciasto kruche:
1 jajko
3 żółtka
0,5 kg mąki
kostka margaryny
niecała 1 szklanka cukru
1 opakowanie cukru wanilinowego (ja polecam zamienić część cukru normalnego na waniliowy domowy STĄD)
1 łyżeczka proszku do pieczenia

około 7 jabłek
cynamon
mleko do posmarowania ciasta na wierzchu
łyżka cukru (opcjonalnie)


Przygotowujemy ciasto: do mąki wbijamy jajka, dodajemy cukier, proszek do pieczenia, margarynę siekamy i szybko zagniatamy. Odkładamy na godzinę do lodówki.
Jabłka obieramy, kroimy w plasterki. Delikatnie polewamy je sokiem z cytryny, aby nie zczerniały.
Formę do tarty smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Wykładamy na nią ciasto, jego nadmiar odcinamy. Układamy jabłka, posypujemy je cynamonem. Z reszty ciasta robimy kratkę. Wierzch smarujemy mlekiem, jeśli chcemy, możemy delikatnie posypać go cukrem.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 50 minut. Jeżeli tarta zacznie się za bardzo rumienić, należy przykryć ją folią aluminiową. Smacznego!




Czytaj więcej »

Domowa granola ze słonecznikiem, rodzynkami i czekoladą.

Taka granola marzyła mi się od dawna. Pięknie pachnąca, zdrowa, słodka, pełna moich ulubionych dodatków... Z gorzką czekoladą rozpuszczającą się pod wpływem gorącego mleka, zmieniając jego smak na czekoladowy... Z chrupiącymi pestkami słonecznika... Kupne nie dorastają jej do pięt. Jestem pewna, że każdy poranek w jej towarzystwie będzie wyjątkowy.
Przepis, na którym się wzorowałam pochodzi z white plate. Parę rzeczy pozmieniałam i oto ona, moja nowa, ulubiona, śniadaniowa granola! Czy wystarczającą zachętą do jej zrobienia będzie fakt, że kiedy się skończy, upiekę nową, taką samą?


Składniki (na dwa pudełka, takie jak na zdjęciach):
200 g płatków owsianych
80 g otrębów żytnich
3 łyżki miodu
4 łyżki oleju słonecznikowego
150 ml dobrego soku jabłkowego (lub starte na tarce jabłko)
Plus:
100 g słonecznika
80 g rodzynek
dwa paski gorzkiej czekolady


Piekarnik nagrzać do 150 st C.
Wszystkie składniki oprócz czekolady i słonecznika wymieszać. Wsypać do foremki i piec godzinę, co kilka minut mieszając łyżką (UWAGA! Trzeba bardzo pilnować, ja np. piekłam 40 min i było ok).Studzić w wyłączonym, ciepłym piekarniku. Po ostygnięciu dodać pokrojoną czekoladę i rodzynki.
Smacznego!



Czytaj więcej »

Omlet biszkoptowy

Omlet biszkoptowy, w moim domu zwany "grzybkiem" to najlepsza propozycja na śniadanie, gdy znudziły się nam już wszelkiego rodzaju kanapki. Wbrew pozorom szybki w przygotowaniu, rozpływający się w ustach, rozgrzewający zimne dni. Świetnie smakuje z wszystkim dodatkami: ja uwielbiam go z dżemem lub, tak jak na zdjęciach niżej, z musem jabłkowym i cynamonem.


Składniki:
dwa jajka
dwie duże łyżki mąki pszennej (używam pełnoziarnistej)
szczypta soli
olej do smażenia

Oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy ze szczyptą soli, żółtka rozbełtujemy. Do ubitych białek ostrożnie dodajemy żółtka, mieszamy. Dodajemy przesianą mąkę, delikatnie mieszamy. Na patelni rozgrzewamy trochę oleju, wykładamy na niego masę, smażymy z obu stron na średnim ogniu. Podajemy gorące, z dżemem/owocami/cukrem pudrem/nutellą/czymkolwiekchcemy.





Czytaj więcej »

Kandyzowana skórka mandarynki.

JUŻ CZAS PIEC PIERNIKI! Ja robiłam pierniczki Aganiok.Naczytałam się wieeele pozytywnych opinii na ich temat i wiedziałam, że to one będą u mnie na święta. Pierwszy raz spotykam się z pierniczkami z bakaliami. Kupiłam rodzynki i orzechy, a, że w domu miałam 2kg mandarynek to pomyślałam sobie, że pierwszy raz wykorzystam ich skórkę. Szukając przepisu trafiłam na mojewypieki, pobiegłam do kuchni i... oto efekt. Idealna do wszelkich wypieków, ale uprzedzam, ciężko coś uchować, bo bardzo kusi i znika w zastraszającym tempie. Ma się ochotę zjeść całą, od razu... Przepis cytuję za autorką z moimi małymi zmianami, bo w oryginale używane są pomarańcze.

Składniki:
kilka mandarynek
1 szklanka cukru
1 szklanka wody

Mandarynki wyszorować, obrać, dzieląc skórkę na ćwiartki. Odkroić część białego albedo. Pokroić w kosteczkę.
Pokrojoną skórkę zalać gorącą wodą i gotować 15 minut. Odcedzić, osuszyć.

W rondelku wymieszać wodę (1 szklanka) z cukrem (1 szklanka). Zagotować do rozpuszczenia się cukru. Wrzucić skórki mandarynki, gotować na zmniejszonym ogniu, aż staną się półprzezroczyste, a woda prawie cała wyparuje. Osuszyć na kratce. Pozostawić na noc, nieprzykryte, do wyschnięcia.



Uprzedzam, ciężko obrać albedo z mandarynki ze względu na cienką skórkę, więc polecam używać pomarańczy, na pewno będzie łatwiej. Jest to jednak wykonalne ;) Zamiast kroić je w kostkę, można zrobić tak, jak pani Dorota - pokroić w paski i oblać gorzką czekoladą. Mniam!
Czytaj więcej »

Domowy majonez

Nie cierpię kupnego majonezu, za to domowy to już inna sprawa. Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego. Olej, żółtko, chwila miksowania i gotowe. Zdrowsza i smaczniejsza alternatywa dla tego ze sklepowych półek. Przepis z książki Michela Roux "Jajka". Zdjęcia robione w trudnych warunkach, proszę o wyrozumiałość :D


 Składniki (proporcje na około 300ml):
2 żółtka o temperaturze pokojowej
1 łyżka ostrej musztardy diżońskiej
sól i świeżo zmielony pieprz
250ml oleju arachidowego o temperaturze pokojowej
2 łyżki białego octu winnego lub soku z cytryny

Miskę stawiamy na ściereczce na blacie. Wkładamy żółtka, musztardę, dodajemy trochę soli i pieprzu, ubijamy. Powoli dodajemy olej, zaczynając od cienkiej stróżki, cały czas ubijamy. Kiedy majonez zacznie gęstnieć, wlewamy olej grubszą, ciągłą stróżką, bez przerwy ubijamy. Kiedy olej całkowicie się wchłonie, roztrzepujemy majonez energicznie przez 30 sekund, aż będzie gęsty i błyszczący. Dodajemy ocet winny lub sok z cytryny; próbujemy, ew. doprawiamy solą i pieprzem.


Czytaj więcej »

Co zrobić z dynią?

Oczywiście mus z pieczonej dyni, który będzie bazą do innych pyszności :3 A że staram się nie marnować jedzenia, upiekłam też nasionka.
To było moje pierwsze spotkanie z dynią. Spóźnione, bo dawno Halloween już za nami. Przyda się na następny rok :D Wrażenia bardzo pozytywne, smak dyni pozytywnie mnie zaskoczył.
Już mam plany dotyczące tego musu. Będzie smacznie.


Mus
Dynię kroimy na małe kawałki, wydrążamy pestki. Układamy na blasze i pieczemy około 1godz w 180stopniach. Następnie obieramy ze skórki i blenderujemy na mus. Przekładamy do woreczków, mrozimy.




 Pestki
 Pestki przekładamy na sitko i dokładnie myjemy. Osuszamy. Wykładamy na blachę, skrapiamy oliwą i pieczemy przez 10-20 min w 170stopniach. Zostawiamy do przestygnięcia.


Czytaj więcej »

Drożdżówki z bananami i gorzką czekoladą

Kiedy włączam piekarnik, w domu od razu robi się tak... cieplej? Uwielbiam patrzeć, jak szybko wyrasta ciasto drożdżowe. Często łapię się na tym, że siedzę przed drzwiczkami z aparatem w ręce i bacznie obserwuję mój wypiek.
Te bułeczki rosną jak szalone. Z ciastem bardzo dobrze się pracuje, i do tego to nadzienie! Zobaczyłam je w piątek rano na pewnym blogu i wieczorem już się nimi zajadałam. Banan i czekolada to pyszna klasyka, prawda?
dużo zdjęć, nie mogłam się zdecydować, które dodać!
 źródło przepisu: sweet-art-sweet


Składniki (8-7 bułek):
ciasto drożdżowe:
pół opakowania drożdży (3,5g)
250g mąki pszennej
1 jajo
100ml mleka
szczypta soli
40g cukru
20g masła
torebka cukru waniliowego 8g
olejek waniliowy

nadzienie:
banan (130g przed obraniem)
4x7g czekolady gorzkiej (można użyć mlecznej jeśli nie lubicie gorzkich czekolad)

kruszonka:
2łyżki mąki pszennej
1łyżka cukru (użyłam brązowego)
kilka kropel olejku migdałowego
1łyżka masła


Drożdże wymieszać z 2łyżkami mleka i szczyptą cukru. Pozostawić do wyrośnięcia na ok. 15-30min.
Białka ubić na pianę z dodatkiem szczypty soli. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na kogel-mogel. Masło roztopić z w ciepłym mleku.
Do przesianej mąki dodać rozczyn, żółtka, pianę z białek, wymieszać. Dodać ciepły (nie gorący!) tłuszcz z mlekiem oraz kilka kropel aromatu migdałowego i mieszać dalej, aż składniki się połączą.
Przełożyć na blat i wyrobić.
Włożyć do miski, przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na 2godz.
Banana obrać, rozgnieść widelcem.
Mąkę, masło, cukier i olejek połączyć i uformować palcami kruszonkę.
Ciasto podzielić na 8 części po ok.60g każda.
Spłaszczyć w dłoniach, nałożyć banany i czekoladę lub nie spłaszczając ciasta po prostu uformować z ciasta okrągłe bułeczki.
Bułki położyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia pamiętając o odstępach między nimi.
Odstawić do wyrastania na ok. 30min.
Nagrzać piekarnik do 190°C.Bułeczki posmarować mlekiem, posypać kruszonką. Wstawić do gorącego piekarnika na 20-25min.






Czytaj więcej »

Search This Blog

Obserwatorzy

Etykiety

awokado (1) Babki (1) bakalie (3) banany (4) beszamel (1) bez pieczenia (7) bezy (6) białka (1) białko (4) biszkopt (4) Boże Narodzenie (6) bób (2) brkfst (8) bułki słodkie (9) chleb (4) ciasta (25) Ciasteczka (12) ciastka (15) Ciasto drożdżowe (20) ciasto francuskie (2) ciasto kruche (13) ciecierzyca (2) coś słodkiego (77) cukinia (5) curry (2) cykl tematyczny (8) cynamon (10) cytryna (1) czekolada (23) Dania główne (21) desery (13) do pieczywa (7) domowy fast food (4) dynia (2) fasola (5) faworki (1) gryczanka (1) Halloween (1) herbatniki (3) hummus (2) jagody (2) jajka (2) jesień (19) kaczka (1) kakao (9) kandyzowane owoce (2) karmelizowane owoce (2) kasza (5) kasza jaglana (1) kokos (2) koktajl (2) komosa ryżowa (1) kremówka (4) kruszonka (4) kuchnia angielska (5) kuchnia chińska (1) kuchnia francuska (3) kuchnia włoska (6) lato (9) lody (2) lukier (3) majonez (3) makaron (7) maliny (1) mango (1) masło orzechowe (4) mąka orkiszowa (1) mąka pełnoziarnista (13) mięsne (6) mleko roślinne (2) moje gadanie (3) muffinki i babeczki (7) na śniadanie (48) naleśniki (6) nasiona chia (1) niekulinarnie (3) nutella (2) obiadowe (33) omlet (4) orzechy (2) owoce (26) owsianka (7) pancakes (4) pączki (1) pieczywo (1) pierniki (1) pierogi i kluski (5) pierś z kurczaka (4) pizza (2) Placki naleśniki i pierogi (19) podróże (1) proteinowe (1) przekładane (3) raw (1) ricotta (2) rogaliki (2) rolada (1) ryby (1) ryż (5) sałatki (4) scones (1) serek wiejski (1) serniki (3) smoothie (1) soczewica (2) szpinak (3) szybkie (26) śliwki (4) tarty (6) tłusty czwartek (2) torty (5) trufle (2) truskawki (2) vegan (1) warzywa (23) warzywa faszerowane (2) wege (4) Wielkanoc (2) współpraca (3) wytrawnie (15) zakwas (1) zapiekanki (3) zdrowe (24) zima (14) zupy (3) żółtka (4)